Nesreča nikoli ne počiva. Lahko se zgodi na cesti, v gorah, na zabavi ali v družbi prijateljev. Takrat so pomembne sekunde in kdo nam priskoči na pomoč. Prostovoljni in poklicni gasilci so tisti, ki najpogosteje rešujejo življenja in nam vedno priskočijo na pomoč.
Zavedati pa se je potrebno, da so gasilci ena tistih sfer civilne zaščite, ki rešujejo življenja, pri tem pa tvegajo tudi svoja. Da je tveganje čim manjše, pri opravljanju gasilskih intervencij uporabljajo ustrezno zaščitno opremo.
Intervencije gasilcev pri različnih oblikah nesreč morajo biti hitre in učinkovite
Vedno, kadar potrebujemo pomoč gasilcev, temu pravimo gasilska intervencija. Po klicu na 112, Regijski center za obveščanje aktivira najbližje gasilsko društvo, ki se nahaja na operativnem območju nesreče. Na takšen način skušajo gasilci čim hitreje priti na mesto nesreče.
Čas prihoda gasilcev je odvisen predvsem od oddaljenosti od nesreče in vrste kategorije enote. Enote prve kategorije morajo izvoziti v 15 minutah, višje kategorizirane poklicne enota pa celo v eni minuti. To so maksimalni časi, ki pa so v praksi pogosto precej krajši. Da lahko gasilci dosežejo zahtevano odzivnost, je potrebno veliko vaje in usposabljanja.
Pri opravljanju svojih nalog uporabljajo gasilci ustrezno zaščitno opremo
Gasilske intervencije v primeru požarov, prometnih in naravnih nesreč ter drugih situacij zahtevajo ustrezno ukrepanje s strani gasilcev. Zato morajo biti za vsako intervencijo ustrezno opremljeni. Gasilci nosijo gasilsko zaščitno in reševalno opremo. Pod to kategorijo štejemo vsa sredstva, orodja ali naprave, ki se uporabljajo za opravljanje nalog gasilstva.
Pomembno je, da je gasilska zaščitna in reševalna oprema tipizirana in v skladu z veljavnimi evropskimi standardi. Ne smemo pa pozabiti tudi na različne tipe gasilskih vozil, med katerimi so poveljniška vozila, gasilska vozila s cisterno, vozila za gašenje in reševanje z višin in druga tehnična vozila.